Jak rychle rostou dětem nohy?

Jak rychle rostou dětem nohy? BG303279_724-05 (1)

Rychlost růstu nohou u dětí je výrazně individuální a liší se mezi jednotlivými dětmi, vše ještě komplikuje to, že růst není plynulý, nýbrž probíhá ve skocích. Nicméně existují obecné průměrné hodnoty růstu, které usnadňují orientaci v dětských velikostech bot a napoví Vám, na co se připravit. 

Růst nohou dle věku dítěte

 Podívejme se společně na to, jak roste dětská noha v závislosti na věku. Většina růstu se odehrává v během několika prvních let.

Věk 1 – 3 roky

U malých dětí platí, že jim nohy vyrostou v průměru o 15–18 mm za rok.

V prvních měsících života vyrostou dětské nožičky až o několik centimetrů, ve věku 1–3 roky pokračuje rychlý růst a děti potřebují boty ve dvou, někdy i třech velikostech za rok.

Věk 3 – 6 let

Do 3 let by děti měly mít již poměrně zformované nohy, po tomto věku nadále rostou poměrně rychle, i když již méně výrazně. U starších dětí je průměrný roční nárůst dětských nohou 8-12 mm.

V předškolním věku potřebují většinou dvě velikosti za rok

BG303285_239-02 Věk nad 6 let

I u školáků je nutné kontrolovat velikost nohou, zpravidla potřebují ročně jednu nebo dvě velikosti.

Kontrolujte velikost nohou dětí

Je důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a může mít odlišné tempo růstu. Dětské nohy také mají sníženou citlivost vůči      bolesti a tlaku, tak Vám dítko nemusí hlásit, že ho boty již tlačí. Pravidelně hlídejte, zda boty dítěti dobře sedí, správná velikost bot u dětí a také typ obuvi je důležitou podmínkou pro jejich zdravý rozvoj. Pokud jim nebudete nožky pravidelně kontrolovat, je reálné riziko, že budou nosit nepadnoucí obuv, aniž byste si toho všimli. Jestliže máte obavy ohledně růstu nohou u svého dítěte, je vhodné se poradit s pediatrem, když si nejste jisti správnou velikostí, podívejte se do tabulky velikostí u všech bot i bačkůrek v naší nabídce, ty Vám poskytnou správné vodítko.