Jak správně změřit velikost chodidla

Správné určení velikosti chodidla je klíčové pro dobrý výběr bot. Dříve praktikované stlačení boty v místě palce rozhodně nevypovídá o tom, jak bota dítěti sedí, protože dítě zpravidla prsty ohne, i když mu je bota malá. Pro správný vývin nohy a celého pohybového aparátu je potřeba myslet na to, že chodidlo má v botě pracovat, a je tedy potřeba mít v oblasti prstů dostatečný prostor, a to jak do délky, tak do šířky.

Jak správně změřit velikost chodidla?

1) Postavte dítě (nebo dospělého) patou ke zdi,

2) přeneste na chodidlo váhu (zatížené chodidlo je delší než nezatížené),

3) tužkou udělejte čárku před špičkou chodidla (pozor, aby nebyla k délce přičtená i tloušťka tužky),

4) pravítkem změřte délku mezi zdí a čárkou - toto je velikost vašeho chodidla,

5) Postup zopakujte i u druhého chodidla (rozdíl mezi chodidly bývá někdy i 0,5 cm).

Náš tip: Nechcete-li kreslit po podlaze, dejte ke zdi papírovou krabici, patu postavte ke stěně a pokračujte dle návodu. Změřte vnitřní délku v krabici od stěny k čárce.

Vnitřní délka boty by měla být ideálně o 1,2 cm větší než je velikost chodidla. (Záleží na typu bot i individuální preferenci)

U začínajících chodců volíme nadměrek do 1 cm maximálně, menší nadměrek také volíme u sandálků a případně i domácí obuvi - záleží na střihu.

U popisu každého prodávaného výrobku je uvedena tabulka velikostí a odpovídajících vnitřních délek udávaná výrobcem, případně námi přeměřené hodnoty.

Náš tip č. 2: Pořiďte si měřidlo Plus12, můžete tak snadno měřit délku nohy i vnitřní délku obuvi. V botě by vždy měl být nadměrek alespoň 5 mm, aby mohly prsty správně pracovat. Proto je potřeba délku boty a nohy pravidelně kontrolovat.

Dalšími důležitými faktory při výběru bot je i šířka nohy v jejím nejširším místě a výška nártu. Pro každý typ nohy může být vhodný jiný druh obuvi. Rádi vám pomůžeme s výběrem vhodné boty pro vaše dítě.