Jak pečovat o boty a udržovat je v kondici

Několik základních pravidel, jak pečovat o boty, aby zůstaly funkční, čisté a pěkné. Přinášíme i typy na naše osvědčené přípravky.

 

Ihned po nákupu

Ještě před prvním obutím boty naimpregnujeme hloubkovou impregnací. Nejlepší přípravek na trhu nyní považujeme Collonil CARBON Pro, který stačí nanést jen v jedné vrstvě a vytváří nanomembránu, která zabraňuje proniknutí vody, ale páru propouští ven. U jiných impregnace je vhodné na začátku provést tři důkladné nástřiky. Impregnace chrání botu před vlhkostí a špínou. Pro přírodně barvené kůže je vhodné použít přírodní a šetrný Collonil Organic

Po každodením nošení

Po návratu domů je třeba boty zbavit vnitřní vlhkosti. Tedy nechat boty na větraném místě, popřípadě vytáhnout vyjímatelné stélky. Boty nesušíme přímo na topení ani na přímém slunci, o otevřeném ohni ani nemluvě :) Výrobci doporučují nenosit stejné boty dva dny po sobě, aby mohly dobře vyschnout a prodloužila se jejich životnost. 

Pro větší svěžest můžeme použít Collonil BOOM! Fresh.

Mírné zašpinění můžeme u bot z hladké kůže otřít lehce vlhkým hadříkem. Na broušenou kůži i některá pevnější plátna je velkým pomocníkem guma na nubuk, kterou šmouhy jednoduše vygumujeme. Větší zašpinění pak můžeme po zaschnutí vykartáčovat kartáčkem

 

Pravidelná údržba

Botám je třeba také čas od času třeba věnovat větší péči. Jak často, záleží na intenzitě nošení, materiálu a vaší píli. Může to být třeba hned po náročném týdenním treku nebo po měsíci běžného městského provozu.

Nejprve boty vyčistíme čistícím prostředkem na daný materiál. Nejvíce se nám nyní osvědčil set čistící pěny Collonil s houbičkou, který se dá použít na hladkou i broušenou kůži a opravdu dobře čistí a vrací barvu i více zašlým usním. Na bílé tenisky je prefektní Collonil BOOM! Cleaner set.

Po dokonalém vyčištění a vysušení boty nastříkáme impregnací a kůži ošetříme regeneračním prostředkem podle typu kůže. Na hladkou kůži můžeme použít regenerační balsám s voskem, který useň vyživuje a impregnuje, na broušenou kůži. Vlas broušené kůže můžeme nakonec ještě zdrsnit kartáčkem na nubuk.  

Toto jsou ta nejzákladnější pravidla pro péči o boty z běžných materiálů. Vždy je ovšem třeba řídit se především pokyny výrobce bot i výrobců přípravků na obuv.