Doprava ZDARMA pro objednávky nad 2 000Kč

Jak pečovat o boty u udržovat je v kondici

Několik základních pravidel, jak pečovat o boty, aby zůstaly funkční, čisté a pěkné. Přinášíme i typy na naše osvědčené přípravky.

Ihned po nákupu

Ještě před prvním obutím boty naimpregnujeme hloubkovou impregnací. Za jeden z nejlepších přípravků na trhu se nyní považuje Collonil CARBON Pro, který stačí nanést jen v jedné vrstvě a vytváří nanomembránu, která zabraňuje proniknutí vody, ale páru propouští ven. U jiných impregnace je vhodné na začátku provést tři důkladné nástřiky. Impregnace chrání botu před vlhkostí a špínou. Po její aplikaci a zaschnutí je možné použít nějaký ošetřující prostředek na daný materiál, ale před prvním nošením to nebývá nutné.

 

Po každodením nošení

Po návratu domů je třeba boty zbavit vnitřní vlhkosti. Tedy nechat boty na větraném místě, popřípadě vytáhnout vyjímatelné stélky. Boty nesušíme přímo na topení ani na přímém slunci, o otevřeném ohni ani nemluvě :) Výrobci doporučují nenosit stejné boty dva dny po sobě, aby mohly právě dobře vyschnout a prodloužila se jejich životnost. Kdo na to ale má, že?

Mírné zašpinění můžeme u bot z hladké kůže otřít lehce vlhkým hadříkem. Na broušenou kůži i některá pevnější plátna je velkým pomocníkem guma na nubuk, kterou šmouhy jednoduše vygumujeme.

 

Pravidelná údržba

Botám je třeba také čas od času třeba věnovat větší péči. Jak často, záleží na intenzitě nošení, materiálu a vaší píli. Může to být třeba hned po náročném týdenním treku nebo po měsíci běžného městského provozu.

Nejprve boty vyčistíme čistícím prostředkem na daný materiál. Např. čistící pěnou Sigal Cleaner. Čistící pěna se nanáší na houbičku nebo suchý hadřík (u broušené kůže můžeme použít houbu na nubuk)

  

Po dokonalém vyčištění a vysušení boty nastříkáme impregnací a kůži ošetříme regeneračním prostředkem podle typu kůže. Na hladkou kůži můžeme použít regenerační balsám s voskem, na broušenou kůži ošetřující sprej na velur - nubuk. Vlas broušené kůže můžeme nakonec ještě učesat kartáčkem na nubuk.

      

Toto jsou ta nejzákladnější pravidla pro péči o boty z běžných materiálů. Vždy je ovšem třeba řídit se především pokyny výrobce bot i výrobců přípravků na obuv.