Proč dětem koupit barefoot bačkory?

Jak (ne)obout děti do školy?

Jako rodiče chceme to nejlepší pro naše děti. Jen je někdy opravdu těžké poznat, co to je.

Zkuste jít cestou jednoduchosti - nejmíň bývá nejvíc. Ve výběru dětských bot to platí dvojnásob. 

Nejlepší bota je bosá noha. Všude, kde je to jen trochu možné. A kde to nejde, tam pomůže barefoot. 

Tradiční dětské boty jsou často tuhé a nepružné, což může omezovat přirozený pohyb a dokonce i zdravý vývoj nohou. Zejména to platí o bačkorách, ve kterých dětí tráví minimálně polovinu dne! 

Vývoj dětského chodidla

Dětské chodidlo začíná svůj vývoj už v prenatální fázi, nicméně významně se mění až do období kolem desátého roku života. Novorozenecké chodidlo je téměř ploché, ale s rostoucím věkem se začínají formovat klenby.

To je důvod, proč přistoupit k výběru obuvi s velkou pečlivostí, protože nesprávný tvar nebo velikost boty může vést k deformitám s trvalými následky.

  • Kosti nohy jsou dlouho chrupavčité a měkké. Proto schopné se deformovat nevhodnou obuví, nebo nadměrným zatížením.
  • Děti mají nižší citlivost vůči bolesti a tlaku na chodidla. Děti vám většinou neřeknou, že je bota příliš úzká a tlačí. 

 

Obuv pro děti: Barefoot je cesta

Barefoot obuv, neboli obuv, která maximálně napodobuje chůzi naboso, je jednou z nejlepších možností pro dětské chodidlo. Tato obuv je navržena tak, aby umožnila přirozený pohyb chodidla a poskytovala dětem dostatek prostoru pro rozvoj a růst.

Má několik klíčových vlastností, které ji odlišují od tradiční obuvi.

  • široké špičky, které zajišťují dostatek prostoru pro prsty a umožňují jim volně se pohybovat.
  • Podrážky jsou pružné a tenké, což umožňuje chodidlu přirozeně se ohýbat a poskytuje lepší vnímání povrchu.
  • Podrážka má vždy stejnou výšku - nenarušuje tak přirozenou stabilitu lidského těla.  

Kromě výběru správné obuvi je také důležité, aby se děti pravidelně pohybovaly naboso. To může posílit svaly chodidla a zlepšit jejich rovnováhu a koordinaci.

Děti by měly dostat dostatek příležitostí k běhání, skákání a hraní venku. Tyto aktivity nejenže posilují svaly chodidel, ale také podporují jejich flexibilitu a správnou funkčnost.

Různé outdoorové aktivity, jako je chůze po nerovném terénu, prolézačky či jen prosté běhání po lese mohou také pomoci zlepšit propriocepční schopnosti dětí, tedy schopnosti vnímat polohu a pohyb vlastního těla.


Problém netěsných a nevhodných bot pro děti není jen o nepohodlí. Pokud se děti naučí chodit v botách, které omezují jejich přirozený pohyb, může to mít dlouhodobé dopady na jejich zdraví a pohodu. Zhoršená stabilita, deformace chodidel a dokonce i bolesti zad - to vše mohou být důsledky nesprávné obuvi.

Dětské barefootové bačkory jsou navrženy tak, aby poskytovaly dětem maximální volnost a pohodlí při každém pohybu. Jsou vyrobeny z měkkých a pružných materiálů, které se přizpůsobí tvaru nohy, respektují její přirozenou konstrukci a zajistí zdravý vývoj.

 

Barefoot bačkorky