Novinky

Jak měřit dětskou nohu - kompletní průvodce pro rodiče

Jak změřit velikost nohy a určit číslo obuvi: Kompletní průvodce pro rodiče

Správná velikost dětských bot je klíčová pro zdravý vývoj nohou a prevenci budoucích problémů. Velmi malé děti často nevnímají, že je bota tlačí a výběr správné velikosti je jen na vás. Právě proto je důležité pravidelně měřit nohy dětí a pečlivě vybírat obuv. V tomto článku vám ukážeme, jak na to.

Co budete potřebovat?

  • Papír formátu A4 či krabici od bot,
  • pravítko, pokud máte tak šupleru,
  • tužku. 

Krok za krokem

Příprava: vyberte vhodnou denní dobu, kdy je dítě v dobré náladě. U větších dětí preferujte večerní hodiny, kdy je noha mírně větší než ráno. Měřte vždy na rovné podlaze.

Obkreslení nohy: bosé dítě postavte na papír a obkreslete nejdelší prst (ne vždy je to palec), patu a chodidlo po obvodu. Alternativou je postavení dítěte patou ke zdi, kdy máte jistotu správné polohy paty. Stejně funguje i krabice od bot, která vymezí patu a jeden bok chodidla. Noha však musí být položena volně a nesmí být na stěnu natlačena. 

Vždy měřte obě chodidla - počítejte tu vyšší hodnotu. A pozor - nikdy ne v ponožkách! Špatně zvolená ponožka může měnit rozměr nohy i o několik milimetrů!

5244_1077-plus12-1145TOP varianta: nejlepší variantou je měření pomocí měřidla 12PLUS a šuplery - měřidlo změří délku dětského chodidla již s nadměrkem 12 mm a navíc dokáže měřit i samotnou obuv. Nadměrku se věnujeme v textu níže. Šuplerou zase velmi dobře změříme šířku chodidla v jeho nejširším místě. 

Výpočet správné velikosti: nyní znáte délku a šířku chodidla. Protože se ale chodilo v botě pohybuje a tím mění tvar, potřebuje určitou rezervu, aby mu byl pohyb umožněn bez omezení. Pro děti je tato rezerva (nadměrek) minimálně 8 mm - 14 mm do délky a 2 až 4 mm do šířky. Tato rezerva nesmí nikdy klesnout pod 0,5cm v délce. Pravidlo pro volbu nadměrku má dvě výjimky - výběr prvních botiček a obuv pro dospělé. Dospělý člověk může mít i menší nadměrek než je 1 cm, nikdy ne však méně než 0,5cm. Zvolí si sám. Pro malé děti a jejich první boty vybíráme nadměrek do 1 cm jako úplné maximum. Spíše se ale držíme hodnoty okolo 8 mm.   

Jak to tedy vypočítat? 

Dejme tomu, že jste naměřili délku chodidla 18,5cm a šířku 7cm. To je reálná délka nohy vašeho dítěte. Boty, které mu budou vyhovovat budou mít rozměr 19,3 cm až 19,9 cm na délku a 7,2 až 7,4 cm na šířku. Tento rozměr vyhledáte v tabulce, která je uvedena u všech prodávaných bot. 

U výrobce Froddo tedy budete hledat velikost 30. Různí výrobci, ale i jednotlivé modely se v rozměrech liší. 

Tabulka velikostí:

 Velikost 24 25 26  27  28  29  30 31 32 33 34 35
 Vnitřní délka (mm) 155 160 168  175  182  190  197 203 211 217 224 233
 Vnitřní šířka (mm) 64 65 67  70  71  72  74 75 77 78 80 81

 

Jak často měřit? 

Velmi malé děti do tří let rostou skokově - ověřujte velikost ideálně každý měsíc, nejpozději za dva. Ve věku  3 až 6 let doporučujeme jedenkrát za dva až tři měsíce nejpozději. Školáci růst zpomalují a vystačíte si s tříměsíčním intervalem. 

Pamatujte si, že v botě by nikdy neměla být menší rezerva než 0,5cm. 

A co tvar nohy? 

Většina výrobců obuvi má "svůj" tvar tzv. obuvnické kopyto, které určuje, jak bota bude v závěru vypadat. Všechny boty, které nabízíme, mají anatomicky tvarovanou špičku. To znamená, že bota kopíruje tvar chodila a není špičatá či kulatá, jak můžeme vidět u modních značek.  Ale i anatomická špička se může mírně lišit mezi výrobci. 

Některé boty jsou vhodnější na dominantní palec - palec je nejdelší prst na noze, či na nohu ploutvičku - prsty přesně velikostně sestupují od nejdelšího po nejkratší. 

Dále rozlišujeme výšku nártu - pro vysoký či nízký nárt jsou vhodné boty na suchý zip, kterým regulujete dotažení, stejně jako pro užší kotník. Boty pro úzkou či naopak širokou nohu poznáte podle tabulky velikostí. Obvykle jsou výrobci rozděleni takto:

Normální až širší noha: Froddo, DD Step, Beda Barefoot, Baby Bare, Protetika, Blife style.

Široká noha: Pegres, některé Froddo. 

Úzká noha: Bundgaard, Bobux (vhodné jako první boty), Koel. 

U všech bot uvádíme, pro jaký tvar chodidla je vhodná. Tuto informaci naleznete v popisku. 

Jak NEzkoušet velikost bot

 Dříve praktikované stlačení boty v místě palce rozhodně nevypovídá o tom, jak bota dítěti sedí, protože dítě zpravidla prsty ohne, i když mu je bota malá. Stejně tak vybírání velikosti podle číslování výrobce je nevhodné. Každý výrobce to má jinak a neexistuje žádné nařízení, které by říkalo, jaké rozměry musí mít určitá velikost. 

Prví boty? Nevíte si rady? 

Je toho hodně? Vybíráte úplně první boty? Tak se zastavte či zavolejte. Najdete nás tady.

 

Rozdíly mezi zdravotní a barefoot obuví: Proč zvolit barefoot?

Rozdíl mezi zdravotní obuví a barefoot obuví

Při výběru obuvi pro sebe či své děti je důležité rozumět rozdílům mezi zdravotní obuví a barefoot obuví. Každá z těchto kategorií má svá specifika, která mohou ovlivnit vývoj a zdraví nohou. Pojďme se na ně podívat.

Zdravotní obuv

Výběr zdravotní obuvi by měl spadat výhradně do rukou odborníků jako jsou ortopedi, rehabilitační pracovníci či protetici. Výběru obuvi předchází některá z diagnostických metod, jako je třeba klasický rentgen a stanovení diagnózy. Preventivní nošení zdravotní obuvi bez důvodu a opravdu odborného doporučení je dost podobné, jako nosit sádru na zdravé ruce. Není k tomu důvod. Zdravotní obuv má své nezastupitelné místo v léčbě ortopedických či jiných vad. Pro zdravé dítě však postrádá smysl. Naopak noha a její svaly nemusí pracovat tak, jak je potřeba. 

 Zdravotní obuv 

Hlavní znaky zdravotní obuvi jsou:
1. Podpora a stabilizace: zdravotní obuv poskytuje větší podporu pro klenbu nohy a stabilizaci paty, což může být prospěšné pro osoby s určitými ortopedickými potřebami.
2. Tvar: obuv je navržena tak, aby korigovala nebo podporovala specifické postavení nohy a chůzi, obvykle obsahuje speciálně tvarované stélky.
3. Materiály: vyrábí se z různých materiálů, zejména pevnější konstrukce pro zajištění potřebné podpory nohy.
4. Design: často upozaďuje estetiku ve prospěch funkčnosti a pohodlí.
5. Cílová skupina: osoby s ortopedickými nebo zdravotními potřebami.

Hlavní znaky barefoot obuvi:
1. Přirozenost: napodobuje chůzi naboso, podporuje přirozený pohyb nohy.
2. Flexibilita: boty jsou flexibilní, umožňují noze a prstům pohybovat se volně a bez omezení. Tím nohu posilují a zpevňují.
3. Široká špička:  široký prostor pro prsty umožňuje prstům rozprostřít se pro lepší stabilitu celého těla. 
4. Minimální podpora: záměrně poskytují minimální podporu klenby, aby posílily svaly nohy a zlepšily postoj.
5. Univerzálnost: jsou vhodné pro širokou veřejnost, včetně dětí, podporují zdravý vývoj nohou od prvních krůčků.

Hlavní výhody barefootového obouvání:BG601028_748-01
- Podpora přirozeného vývoje nohy: pomáhá v budování svalů nohy a podporuje přirozenou strukturu nohy.
- Zlepšení postoje a rovnováhy: chůze v barefoot botách stimuluje nervové receptory v noze, což může vést k lepší rovnováze a postoji.
- Prevence bolesti: může pomoci předcházet bolestem chodidel, kolen a zad tím, že podporuje přirozený pohyb a rozložení váhy.
- Zvýšení propriocepce: zlepšuje vnímání vlastního těla v prostoru, což je důležité pro koordinaci a pohyb.
- Flexibilita a pohodlí: díky designu, který napodobuje chůzi naboso, nabízí výjimečné pohodlí během nošení.

Barefoot obuv představuje revoluci v přístupu k obuvi, který klade důraz na zdraví a přirozenost pohybu nohou. Ať už pro dospělé nebo děti, volba barefoot obuvi může mít pozitivní dopad na celkovou pohodu a kvalitu života.

Jak rychle rostou dětem nohy?

Jak rychle rostou dětem nohy? BG303279_724-05 (1)

Rychlost růstu nohou u dětí je výrazně individuální a liší se mezi jednotlivými dětmi, vše ještě komplikuje to, že růst není plynulý, nýbrž probíhá ve skocích. Nicméně existují obecné průměrné hodnoty růstu, které usnadňují orientaci v dětských velikostech bot a napoví Vám, na co se připravit. 

Růst nohou dle věku dítěte

 Podívejme se společně na to, jak roste dětská noha v závislosti na věku. Většina růstu se odehrává v během několika prvních let.

Věk 1 – 3 roky

U malých dětí platí, že jim nohy vyrostou v průměru o 15–18 mm za rok.

V prvních měsících života vyrostou dětské nožičky až o několik centimetrů, ve věku 1–3 roky pokračuje rychlý růst a děti potřebují boty ve dvou, někdy i třech velikostech za rok.

Věk 3 – 6 let

Do 3 let by děti měly mít již poměrně zformované nohy, po tomto věku nadále rostou poměrně rychle, i když již méně výrazně. U starších dětí je průměrný roční nárůst dětských nohou 8-12 mm.

V předškolním věku potřebují většinou dvě velikosti za rok

BG303285_239-02 Věk nad 6 let

I u školáků je nutné kontrolovat velikost nohou, zpravidla potřebují ročně jednu nebo dvě velikosti.

Kontrolujte velikost nohou dětí

Je důležité si uvědomit, že každé dítě je jedinečné a může mít odlišné tempo růstu. Dětské nohy také mají sníženou citlivost vůči      bolesti a tlaku, tak Vám dítko nemusí hlásit, že ho boty již tlačí. Pravidelně hlídejte, zda boty dítěti dobře sedí, správná velikost bot u dětí a také typ obuvi je důležitou podmínkou pro jejich zdravý rozvoj. Pokud jim nebudete nožky pravidelně kontrolovat, je reálné riziko, že budou nosit nepadnoucí obuv, aniž byste si toho všimli. Jestliže máte obavy ohledně růstu nohou u svého dítěte, je vhodné se poradit s pediatrem, když si nejste jisti správnou velikostí, podívejte se do tabulky velikostí u všech bot i bačkůrek v naší nabídce, ty Vám poskytnou správné vodítko.